RSS

Apie tai, kas pražiopsota mokykloje

19 Mar

Trumpa istorija apie beveik viską

Pradėti turbūt reikia nuo to, kad mokykloje tikslieji mokslai man buvo nuobodūs. Nuobodūs savo sausumu, nes labai retai kada buvo aiškinama, kokia iš viso to praktinė nauda, t.y. kur kosinuso skaičiavimą aš galėsiu pritaikyti savo kasdieniame gyvenime.

Gal dėl to visas tas tiksliąsias pamokas tiesiog stengdavausi prastumti (tad paskutinįkart gyvenime kosinusą ir skaičiavau prieš dešimt metų, jei ne daugiau ;), o geriau jausdavausi per tuos dalykus, kurie nagrinėdavo tą pasaulį, kurį nesunku suvokti savo paties patirtimi ir juslėmis – istoriją, literatūrą ir t.t.

Išimtis buvo astronomija. Bet… ji buvo nukišta kažkur į trečią ar ketvirtą planą, t.y. iš trijų fizikos pamokų per savaitę astronomijai būdavo skiriama vos viena, ir tai, prabėgdavo kažkaip nerimtai ir pagreitintai. Dar atsimenu ir vadovėlių kontrastą – storoka, kietais viršeliais fizikos knyga ir tokia plonytė plonytė, vos ne kišeninio formato minkštaviršelė astronomija. Be to, astronomiją dėstė tik paskutinėse dviejose klasėse.

Tad iš tiesų visos užsifiksavusios astronomijos bei visatos suvokimo žinios – iš trečioje ar ketvirtoje klasėje gautos „Mokslo ir visatos“ enciklopedijos. O, ji buvo (ir dar dabar tebėra) nuostabi! Bet pasirodo, ir ten daug kas nepaaiškinta. Pavyzdžiui, kokius jūs įsivaizduojate atstumus tarp Saulės sitemos planetų? Aš pats, tiesą sakant, išvis neįsivaizdavau. Tiesiog „toli“, „toliau“ ir „dar toliau“. Nes niekur šie atstumai nebuvo akcentuoti ir vaizdžiai, suprantamai iliustruoti. O iš tiesų…

Jei, norėdami išlaikyti tikslias proporcijas, diagramoje Saulės sistemą vaizduotume tokiu masteliu, kad Žemė būtų sumažinta iki žirnio dydžio skersmens, Jupiteris vis tiek turėtų būti nutolęs daugiau nei per 300 metrų, o Plutonas atsidurtų už dviejų su puse kilometrų„.

Arba štai žvaigždžių šviesa. Taip, žinojau, kad ji iki mūsų keliauja ilgus metus, bet ką realiai tai reiškia?.. O štai ar kada susimąstėme, jog mūsų Šiaurinė galėjo sprogti kad ir vakar, o mes to nežinosime dar 680 metų?

Žurnalisto Billo Brysono knyga „TRUMPA ISTORIJA apie beveik viską“ – būtent tokia. Autorius – toli gražu ne mokslininkas, o žurnalistas, ir trejus metus trukusiame projekte jis trankėsi po visą pasaulį, klausinėdamas visokius mokslo šviesulius apie… na, beveik viską. Pradedant astrofizika ir baigiant evoliuciojos teorija bei DNR. O po to viską ėmė ir surašė taip, kad suprastų net ir tūpas tūlas amerikietis. Surašė ne bet kaip, o taip, kad net ir tas nuobodžias pavardžių ir universitetų pavadinimų virtines skaityti įdomu – dažniausiai dėl to, kad visa tai pagardinama įdomiais, retai kada svarbiais, bet tikrai spalvingais fakteliais ir puikiai aprašomais personažais, kaip kad faktinio neutroninių žvaigždių ir supernovų „atradėjo“, Fritzo Swicky įprotis kiekviena pasitaikiusia proga įrodinėti savo macho, darant atsispaudimus viena ranka :) Sutikite, tokia trivia gerokai priartina pilkus enciklopedinius aprašus prie realių žmonių portretų :)

Tikiu, kad rimčiau besidomintys mokslu ar jo istorija ras kuo sukritikuoti šią knygą. Bet ne tokiems ji ir skirta. Tai greičiau knyga, pasakojanti tiksliuosius ir gamtos mokslus ne-tiksliukams arba netgi anti-tiksliukams (kokiu turbūt laikyčiau pats save :) Ir nors knyga vadinasi „TRUMPA ISTORIJA…„, neapsigaukite – leidinys turi beveik pusšešto šimto puslapių :) Ir tik šešias iliustracijas, iš kurių vos viena – schematinė, be to, ir tai ne kartą matyta… Taigi – 500+ puslapių, nė vienos viena formulė, viena dešimtis kartų matyta schema, o visa kita – grynas tekstas. Skamba nuobodžiai? Taip! Ar tikrai nuobodu? NE!

Beje, šis įrašas – savotiškas eksperimentas. Koks, pranešiu kiek vėliau – po kelių savaičių ar panašiai ;)

 
9 Comments

Posted by on 2010 kovo 19 in Skaityti

 

Tags: ,

9 responses to “Apie tai, kas pražiopsota mokykloje

 1. pui

  2010 kovo 19 at 15:09

  Klausyk, gal net aš apsišviesiu. Nes pamenu, kad „Fizika humanitarams“ nepadėjo. Man tada jau labiau patinka arba „kietieji“ tikslieji mokslai, su skaičiais ir formulėmis, arba va kaip čia parašyta.

   
 2. Evoliucija

  2010 kovo 19 at 22:33

  Turbūt prasti mokytojai buvo… :)

   
 3. adis

  2010 kovo 19 at 22:48

  Mokytojų visgi beveik nekaltinčiau. Bo atsimenu atvejį, kai belaukiant vieno visamokyklinio renginio, šalia prisėdo fizikoastronomė ir ilgiau užsisėdėjusi, paprasčiausiai papasakojo bent ketvirtį to, ką norėjau išgirsti per astronomijos pamokas. Tuo metu neužteko naglumo paklausti, kodėl ji viso to neišdėstė per pačias pamokas, o dabar jau nebepakanka užsispyrimo perlaužti savo tingumą ir prisiruošti į mokyklą, kad užduoti jai tokį klausimą (jei dar vis tebedėsto).

  Bet iš kitos pusės – taip, daugiau dėmesio visada buvo skiriama teorijai. Kartais toks jausmas, kad praktinis pritaikymas buvo nurašytas į „žemesnes pakopas“ :/

   
 4. grumlinas

  2010 kovo 19 at 23:46

  Skaiteu tą knygą. Ji yra GUT, ypč nulinio lygio žingeidukams :)

   
 5. jago

  2010 kovo 20 at 10:50

  Man kosinuso užvakar paskutinį kartą prireikė :D
  O kad mokykloje mokslas buvo sausokokai dėstomas – tiesa. Man pačiam viskas klijuotis į bendrą vaizdą nebent universitete normaliau pradėjo…

   
 6. Eugenijus

  2010 kovo 20 at 11:26

  Jau uzsimaniau sios knygos :)

   
 7. kaimynas

  2010 kovo 22 at 13:17

  Adi, kokia šios knygos kaina, jei ne paslaptis? Sudominai škias.

   
 8. marius

  2010 kovo 24 at 15:02

  jei dar nemates, cia yra kitas neblogas resursas is serijos ‘paprastai apie sudetingus dalykus’: http://www.pbs.org/wgbh/nova/elegant/program.html

  trumpi filmukai apie Ensteino teorijas, stringu teorija etc.

   
 9. adis

  2010 balandžio 27 at 19:01

  kaimyne> kiek išgūglinau – turėtų būti ~40 LTL.

   
 
Popo.lt tinklaraščiai. Hosting powered by   serverių hostingas - Hostex
Eiti prie įrankių juostos