RSS

Iš danų žemės (III dalis)

13 Aug

Vikingų muziejus Roskildėje Kuo man nepatinka lietuviški muziejai? Nes jie nuobodūs. Ateini, pažiūri į virvelėmis atitvertus eksponatus, perskaitai, kad tai – n-ojo amžiaus originalai arba dar geriau – m-ojo amžiaus kopija ir eini prie kito stendo. Kartoti, kol baigsis muziejus.

Likusiame pasaulyje, kiek jo teko matyti, yra gerokai kitaip. Jei tai ne vien meninė ekspozicija, didelis šansas, kad galėsi nors keletą dalykų pačiupinėti, pakilnoti, pajusti. Ar tiesiog pasilinksminti. Vienas iš geresnių pavyzdžių – Roskildės Vikingų muziejus.

Runos laivo lentoseVos įėjęs į muziejaus teritoriją, savo akimis gali pamatyti, kaip realiu laiku gaminamas vikingų laivas. Gali užuosti dervą ir šviežią medieną. Taip, tiesiai prieš tavo akis muziejaus darbuotojai-entuziastai, ar kaip juos reiktų pavadinti, stato vikingų laivą. Tiesa, truputį pamelavau – tai pamatoma ne iš karto įėjus, prieš tai dar galima pažiūrėti, kaip archeologai preparuoja neseniai iškelto laivo likučius: vėlgi – gyvai, prieš tavo nosį, be jokių atitvėrimų ir pan. Archeologinis workshopas, ar kažkas panašaus. Super.

Vikingų laivo kopijaŠalia laivo statytojų – pažintiniai workshopai vaikams (ir visiems pageidaujantiems). Gali nusikalti monetą, išsikalinėti mjolnyrą ar stebėti, kaip tai daro/moko muziejaus darbuotojai. Visur aplinkui – prieplaukos, kuriose prišvartuotos veikiančios vikingų laivų kopijos. Su kai kuriais lankytojai ir paplukdomi, tik nepataikėm į eksursijų laiką. Už nedidelio kanalo – kaip tik ruošiamos vieno istorinio vikingų žygio atkartojimo sutiktuvės – po kelių mėnesių iš Airijos į Roskildę grįžta prieš kelis metus pastatytas „Sea Stallion„. Ta proga išstatyta žygio į Airiją nuotraukų ekspozicija. Mokslininkai iki šiol spėlioja, ar tie vikingai buvo tikrai tokie kieti, ar čia tik šiuolaikiniams plaukikams taip nesisekė, bet pernai pasiekę Dubliną danai buvo vos gyvi…

Originalus vikingų langskipasTraukiame į ekspozicijų salę. Čia jau nebe kopijos, čia eksponuojamos keturių iš kanalo iškeltų laivų liekanos. Šimtmečius vandenyje pragulėjusios lentos sumontuotos į realų laivo dydį atspindinčius metalinius griaučius, visa tai pastatyta jūros fone – vaizdas nerealus… Taip pat veikia milžiniškas suvenyrų šopas, prekiaujantis viskuo, kas susiję su vikingais – pradedant šaukšteliais, runomis puoštomis skarelėmis ir baigiant runologine literatūra. Deja, daugumos stuffo kainos tokios, kad… na, tourist trap, ko norėt. Bet geras tourist trap. Daugiau tokių.

Nazhilda :) Ir galų gale patenkame į didžiausią atrakcijų zoną :) Visą salę užima laivų maketai – su kroviniu, burėmis, etc. O kampe… kampe kabo vikingiški rūbai, su visomis instrukcijomis, kaip jie dėvimi. Sprendžiant iš prašmatnumo – gana kilmingų/turtingų vikingų rūbai. Vyro, moters, berniuko ir mergaitės kostiumai. Keista, bet persirenginėja ir „laivuose“ fotografuojasi tik vaikai, suaugusiųjų kostiumai ramiai kabo ant pakabų. Naz neišlaiko. Po kelių minučių neišlaikau ir aš :)

Budintis jaunas salės prižiūrėtojas, stebėjęs mūsų fotosesiją, irgi neišlaiko ir prieina prie manęs: „No, man, I think you miss something… Try the axe!“ Ir nuveda prie ginklų krūvos. Muliažų, žinoma, bet pagamintų iš natūralių medžiagų, tad ir natūralios išvaizdos ir natūralaus svorio. Paskui dar pasičiumpu kalaviją…

Kurį laiką stebėję mūsų show lankytojai irgi sukrunta: jau ir suaugusieji puola prie kostiumų :) Salę paliekame gerokai pagyvėjusią, o prižiūrėtoją – plačiai išsišiepusį ir rodantį „OK!“ :D

Apie vikingus daugmaž tiek. O visos kelionės summa summarum – paskutiniojoje, IV-ojoje dalyje.

 
6 Comments

Posted by on 2008 rugpjūčio 13 in Keliauti, Taaaip...

 

Tags: , ,

6 responses to “Iš danų žemės (III dalis)

 1. jago

  2008 rugpjūčio 13 at 9:47

  Skamba puikiai. Reikės kada nulėkti.

   
 2. kr

  2008 rugpjūčio 13 at 11:13

  net uzsimaniau i Danija :P

   
 3. Blondie

  2008 rugpjūčio 13 at 12:35

  Prajuokino: „No, man, I think you miss something… Try the axe!“ :D

   
 4. kr

  2008 rugpjūčio 13 at 14:33

  ja, su kirviu gerai (:
  o kaip alus ten?

   
 5. Zaulia

  2008 rugpjūčio 13 at 19:07

  tas kirvukas tamstai prie akių tinka;)

  nu. Pašturmuosim.

   
 6. bigj

  2008 rugpjūčio 17 at 23:28

  ir 20 metu senumo zemelapiai… labai norejosi per skandinavija su markeriu uzrasyti „Kingdom of Sweden“…

   
 
Popo.lt tinklaraščiai. Hosting powered by   serverių hostingas - Hostex
Eiti prie įrankių juostos